11.05.2021

The Macallan The Red Collection w Dom Whisky Online

dw_podstrona_The-Macallan-Red-Collection-baner

Derodzy Whiskopijcy!

Trzy najstarsze i najcenniejsze edycje z kolekcji The Macallan „The Red Collection” są nareszcie z nami!

Te niezwykle rzadkie single malty należą do najstarszych szkockich whisky na świecie, a 74-letnie i 78-letnie whisky są najstarszymi destylatami, jakie kiedykolwiek zostały zabutelkowane przez destylarnię.

https://sklep-domwhisky.pl/The-Macallan-Red-Collection-ccms-pol-474.html?baner-link

W październiku 2020 roku Macallan Distillery niebezpiecznie przyspieszyła bicie serca kolekcjonerów whisky wydaniem „The Red Collection”. Składa się ona z sześciu Macallanów, najmłodszy 40 years old, najstarszy zaś 78 years old. Czerwona barwa ma szczególne znaczenie w historii Macallana, począwszy od nazwiska założyciela, Alexandra Reida (słowem „Reid” Szkoci określają rudowłosych), poprzez Rodericka Kempa, który w 1903 roku wydał serię „Choice Old” i aby podkreślić jej unikatowość pakował ją w kartony z czerwonym nadrukiem (standardowa whisky Macallan była pakowana w kartony opatrzone drukiem czarnym), po Allana Shiach, który w 1980 roku z podobnych przyczyn ozdobił czerwoną wstążką rzadkie edycje vintage 1938, 1940 i 1950. Każda butelka w nowej kolekcji prezentowana jest w skrzyneczce wykonanej z hiszpańskiego dębu, tego samego, w którym starzony jest Macallan, wyściełanej czerwoną szkocką skórą pochodzącą od producenta artykułów luksusowych, Bridge of Weir Leather. Każda z tych niezwykłych edycji osi podpis Sary Burgess, dzierżącej tytuł „Lead Whisky Maker for the Macallan”. (Noty pochodzą od pani Burgess.)

THE MACALLAN 71 YEARS OLD, THE RED COLLECTION /41,6%/
Aromat: słodko-pikantne otwarcie wypełnione pikanterią wydobytą z dębu, miękki imbir, gałka muszkatołowa i skórka pomarańczowa; druga fala przynosi wanilię i crème brûlée, nuty melona spadziowego i fig.

Smak: słodko-pikantne nuty lądują na podniebieniu w postaci imbirowego biszkoptu, kremu waniliowego i flan pâtissier. Finalny akord należy do herbaty lapsang souchong serwowanej z tartą z melasy.

Finisz: średnio długi, wypełniony dymem z drewnianych polan, brzoskwiniami i orzechami laskowymi.

THE MACALLAN 74 YEARS OLD, THE RED COLLECTION / 42,6%
Aromat: owocowa słodycz w najwyższym wymiarze; soczyste pieczone śliwki w cudownej unii z olejkiem pomarańczowym i wanilią. Przywołujący wspomnienia zapach antycznej dębowej komody w starciu ze spoczywającą na niej tacą dojrzałych owoców i gałązką rozmarynu.

Smak: aromatyczny torf pojawia się pierwszy i przeplata później z pozostałymi smakami; karmelizowana gruszka z prażonymi orzechami laskowymi, goździki, wreszcie trufle poprószone kakao, a wszystko w asyście wonnego torfu.

Finisz: długi, wypełniony wonnym torfem, ciemnym toffi i subtelnym posmakiem cytrusów.

THE MACALLAN 78 YEARS OLD, THE RED COLLECTION / 42,2%
Aromat: koktajl owocowy, jabłka, brzoskwinie i winogrona, limonka i odrobina werbeny. Nuty antycznego dębu i wysokiej klasy skóry przeplatają się z gorzką czekoladą i suszonymi owocami, daktylami i rodzynkami; za nimi wkracza wonny tort waniliowy.

Smak: rozgrzewające nuty imbiru i gałki muszkatołowej szykują się do odparcia ofensywy rodzynek, daktyli, suszonych śliwek i migdałów; dąb w roli rozjemcy, jednak słodycz toffi i pieczonych jabłek osłabia nieco jego pozycję.

Finisz: długi i refleksyjny, reminiscencja wszystkich aromatów i smaków. Niezwykłe przeżycie.

#themacallan #theredcollection #domwhiskyonline #domwhiskyreda #rareandold #limitedrelease #whiskyporn #whiskyshop #whiskygoals #whiskylove #collectblewhisky #białykruk #vintagewhisky #whiskycollector