08.05.2018

Zacna edycja do degustacji na Nowym Świecie w Warszawie

bal
The Balvenie Classic 18 year old (Bottled 1980s) / 43% – W 1892 roku, w piątą rocznicę powstania Glenfiddich Distillery, William Grant zdecydował się na budowę siostrzanej gorzelni, Balvenie. W tym celu nabył przyległe grunty włącznie z zamkiem Balvenie oraz źródłem Robbie Dubh, z którego do dziś korzystają obydwa zakłady. Podobnie jak Glenfiddich, Balvenie została wyposażona w używane alembiki, tym razem pochodziły one z gorzelni Glen Albyn i Lagavulin. Pierwsza oficjalna edycja single malta Balvenie trafiła na rynek w 1973 roku, 10 lat po decyzji sprzedaży Glenfiddicha poza Szkocją. Balvenie Classic to idea Davida Stewarta, mistrza destylacji William Grant & Sons, z początku lat 80. Pierwszym „klasykiem” była edycja bez określenia wieku, wkrótce dołączyły do niej 12 i 18 years old.
 
Aromat: sporo sherry, plaster miodu, karmel, orzechy laskowe, rodzynki, dżem z gorzkich pomarańczy, suszone śliwki i morele, gałka muszkatołowa i dąb.
 
Smak: bardzo bogaty, miód, wanilia, crème brûlée, syrop klonowy, orzechy laskowe w czekoladzie, rodzynki, morele, kandyzowana skórka pomarańczowa, gałka muszkatołowa i dąb nasiąknięty sherry.
 
Finisz: bardzo długi i potężny czarne wiśnie, rodzynki, pomarańcze, gorzka czekolada, miód i odległa nutka dymna.
 
Edycja do nabycia w Dom Whisky Online lub sklepie w Redzie, ul. Wejherowska 67.