02.06.2017

Trzy razy Bowmore w Warszawie

18835393_1345733305463692_1241854530_n

Bowmore Nº1 /40% – Wiosną 2017 roku podstawowa oferta Bowmore Distillery wymienia trzy whisky: Nº1 Malt, 12 years old oraz 15 years old finiszowaną w beczkach po sherry Oloroso. Nowością w zestawieniu jest Nº1 Malt, która zastąpiła edycję Small Batch Reserve. Nº1 Malt to whisky starzona w beczkach po bourbonie pierwszego napełnienia przez niesprecyzowany okres czasu i butelkowana z zawartością alkoholu 40%. Jest to znakomity wstęp do odkrywania tajemnic Bowmore’a, najstarszego producenta whisky na wyspie Islay. Bowmore jest jedną z garstki szkockich gorzelni, która ciągle sama słoduje jęczmień, choć własny słód pokrywa jedynie 30% zapotrzebowania.

Aromat: torfowy dym, wanilia, miód, wiórki kokosowe, cynamon, skórka cytrynowa, jabłka, agrest i ślad dębu.

Smak: jęczmienny słód, wanilia, miód, mleczna czekolada, jabłka, pomarańcze, słodzony sok z limonki, wiórki kokosowe i dym torfowy w tle.

Finisz: średnio długi, połączenie wanilii, miodu i torfowego dymu.

 

 

Bowmore Golden & Elegant 15 years old /43% – Na początku 2017 roku Bowmore Distillery wprowadziła trzy nowe whisky do swej oferty Travel Retail: Dark & Intense, Golden & Elegant i Deep & Complex, każda zestawiona z destylatów starzonych w innego typu beczkach, każda też opatrzona tak ważnym dla niektórych miłośników whisky określeniem wieku. Zastąpiły one edycje Black Rock, Gold Reef, White Sands i Springtide. Prezentowany tu Golden & Elegant to whisky starzona w beczkach po bourbonie pierwszego napełnienia przez co najmniej 15 lat i butelkowana z zawartością alkoholu 43%. Bowmore Distillery pracuje od 1779 roku i obecnie należy do koncernu Beam Suntory. Jej potencjał produkcyjny wynosi 2 mln litrów destylatu rocznie.

Aromat: świeży i elegancki, delikatne nuty torfu i jodyny, wanilia, miód, słone karmelki, cytryny, brzoskwinie, banany, jabłka, ślady tytoniu i skóry.

Smak: bogaty i nieźle zbalansowany, miód, wanilia, złocisty syrop, solone orzeszki, pomarańcze, banany, garstka ziół, ślad dębu i odległe nuty dymne.

Finisz: dość długi, z nutami cytrusów, wanilii, morskiej soli, szczyptą korzennych przypraw i dymem torfowym w tle.

 

 

Bowmore Deep & Complex 18 years old /43% – zestawiony z destylatów starzonych przez co najmniej 18 lat w beczkach po sherry Oloroso i Pedro Ximénez. Wszystkie whisky z nowej oferty butelkowane są z oznaczeniem wiekowym, co niewątpliwie zadowoli większość miłośników whisky.

Aromat: łagodny i słodki, z lekko przytłumioną nutą torfową, dżem z gorzkich pomarańczy, czarne porzeczki, agrest, orzechy włoskie, rodzynki, ziarna kawy i ślad wilgotnej wełny.

Smak: delikatnie oleisty, subtelne nuty dymne, rodzynki w czekoladzie, toffi, mieszanka orzechowa, gorzkie pomarańcze, śliwki i szczypta soli.

Finisz: dość długi i rozgrzewający, dżem z gorzkich pomarańczy, rodzynki, odrobina soli i pieprzu i lekki powiew torfowego dymu w tle.

 

 

lub zamów butelki w Dom Whisky Online
(https://sklep-domwhisky.pl/product-pol-13093-Bowmore-N-1-40-0-7l.html)
(https://sklep-domwhisky.pl/product-pol-13222-Bowmore-Golden-Elegant-15-letni-43-1-0l.html
)
(https://sklep-domwhisky.pl/product-pol-13207-Bowmore-Deep-Complex-18-letni-43-0-7l.html
)