25.05.2017

Tajwańska nowość w Jastrzębiej Górze

18718167_1338478026189220_1239385260_n
Czy tajwańska Omar Single Malt powtórzy sukces Kavalana?
Oceńcie sami, właśnie do Jastrzębiej Góry trafiły dwie edycje:Debiut i natychmiastowy sukces tajwańskiego single malta Kavalan w 2008 roku solidnie wstrząsnął światem whisky. Prezentowany tu Omar również pochodzi z Tajwanu, a konkretnie z Nantou Distillery należącej do koncernu Taiwan Tobacco and Liquor Corporation (TTL), ważnego producenta papierosów i napojów alkoholowych. Nantou rozpoczynała pracę w 1978 roku, jednak produkcją whisky zajęła się równo 40 lat później. Słód importowany jest ze Szkocji, a z uwagi na gorący i wilgotny klimat destylacja odbywa się od października do kwietnia, co przekłada się na ok. 500 tys. litrów alkoholu rocznie. Podobne warunki znacznie zwiększają tzw. angel’s share, która sięga 7% (w Szkocji jest to średnio 1,5%). Single malt Omar debiutował w 2014 roku. Nie do końca znamy genezę nazwy, choć brzmi ona podobnie do „ómra”, co z gaelickiego przekłada się na „bursztyn”.

Omar Single Malt (Sherry Type) / 46% – starzony wyłącznie w beczkach po sherry, debiutował w 2015 roku, a rok później zdobył srebrny medal podczas konkursu International Wine & Spirits Competition.Aromat: dobry balans między suszonymi owocami i korzennymi przyprawami, dojrzałe winogrona, słodkie pieczywo i subtelne nuty orzechowe i pieprzowe.Smak: wytrawny, orzechowo-owocowy, migdały, orzechy włoskie, gorzkie pomarańcze, śliwki, igły sosny, odrobina pieprzu, ślady karmelu i kawy.

Finisz: dość długi, z nutami karmelu, mlecznej czekolady, wanilii i odrobiną dębowej goryczki.

 

Omar Single Malt (Bourbon Type) / 46% – W 2015 roku prezentowany tu Omar Bourbon Type zdobył złoty medal podczas wystawy Concours Mondial de Bruxelles. Starony jest on wyłącznie w beczkach po bourbonie

Aromat: bogaty, owocowy z lekką nutą floralną (kwiat jabłoni), winogrona, kokosy, pomarańcze, wanilia, ciasto biszkoptowe, biała czekolada i karmel.

Smak: sporo cytrusów, pomarańcze, banany, marakuja, kandyzowana skórka cytrynowa, wanilia, miód, ślad marcepanu, cynamon i subtelna goryczka dębu.

Finisz: średnio długi, wanilia, miód, owoce tropikalne i lekkie nuty dębu.

 

lub zamów butelki w Dom Whisky Online
(https://sklep-domwhisky.pl/product-pol-13178-Omar-Single-Malt-Sherry-Type-46-0-7l.html)
(https://sklep-domwhisky.pl/product-pol-13177-Omar-Single-Malt-Bourbon-Type-46-0-7l.html)