07.09.2018

Murray McDavid w polskiej dystrybucji Domu Whisky!

41096942_10155385493567271_2717471493746327552_o
Jak już wspominaliśmy, od niedawna w naszej dystrybucji posiadamy whisky od niezależnego bottlera Murray McDavid. A zacna jej reprezentacja dotarła właśnie do naszego warszawskiego „Domu”.

Murray McDavid jest niezależną firmą zajmującą się butelkowaniem i dystrybucją whisky szkockiej, z siedzibą w destylarni Coleburn w Speyside. Założona w 1986 roku m.in. przez Marka Reyniera, przyczyniła się do reaktywacji i rynkowego sukcesu destylarni Bruichladdich. Oprócz butelkowania whisky w postaci single malt i single grain, firma zajmuje się także sporządzeniem whisky mieszanych słodowych i whisky mieszanych. Od 2016 roku aktywnie obecna na polskim rynku.

Może skusisz się na mały wieczorek zapoznawczy?!

Murray McDavid Righ Seumas I 7 years old, D.2011 / 50% – Rìgh Seumas I (wym. rej szejmes), whisky słodowa mieszana (blended malt) to hołd złożony Jimowi McEwanowi, twórcy mieszanki whisky słodowych, stanowiących trzon tego trunku. Rìgh Seumas to po gaelicku „król James,” czyli właśnie Jim McEwan. Whisky ta składa się z sześciu destylatów słodowych. Jej sercem jest Bruichladdich, whisky z destylarni będącej własnością Murray McDavid, gdy ten blend powstawał po raz pierwszy. Oprócz niej, w składzie Rìgh Seumas I znalazła się whisky z Arran, Auchentoshan, Tobermory i destylat słodowy Rhosdhu z destylarni Loch Lomond. Ta mieszanka destylatów dojrzewała w beczkach typu barrique po czerwonym francuskim winie. Na dalszym etapie, po latach dojrzewania, całość wzbogacono młodą whisky słodową Caol Ila z wyspy Islay. Na ostatni etap dojrzewania whisky przelano do beczek first-fill po burbonie. Edycja pochodząca z dwóch beczek, limitowana do 474 butelek. Bez barwienia karmelem, bez filtrowania na zimno.

Aromat: bogata, owocowa dębina, delikatny torf.

Smak: gęsty, ziemisty słód, bogate owoce.

Finisz: słodowa słodycz, delikatna wytrawność.

https://sklep-domwhisky.pl/product-pol-16347-Righ-Seumas-I-7-letni-D-2011-Murray-McDavid-50-0-7l.html


Murray McDavid Peatside 7 years old, blended malt D.2011 / 46% – Peatside to jeden z przykładów whisky słodowej mieszanej (blended malt), powstałej przez dolanie niewielkiej ilości jednej single malt do beczki innej. Jest to sposób stosowany przez niektórych producentów w celu ochrony marki swojej single malt przed niezależnym rozlewem. Torfowa whisky dojrzewała w beczkach po burbonie, a na ostatni okres maturacji przelana została do beczek first-fill po sherry typu Pedro Ximenez. Edycja stanowi mariaż zawartości dwóch beczek, jest limitowana do 848 butelek. Bez barwienia karmelem, bez filtrowania na zimno.

Aromat: słodka spalenizna, owoce, wędzone śledzie

Smak: soczyste owoce, dębowa korzenność, torf

Finisz: długi, słodki i orzechowy

https://sklep-domwhisky.pl/product-pol-16342-Peatside-7-letni-Blended-Malt-D-2011-Murray-McDavid-46-0-7l.html


Murray McDavid Caol Ila 7 years old, D.2011 / 46% – Caol Ila jest największą destylarnią whisky słodowej działającą na wyspie Islay. Wyspie słynącej ze zdecydowanych, dymno-torfowo-morskich smaków. W przypadku tej edycji, ów bezkompromisowy charakter whisky z Caol Ila zestawiony został z wpływem beczki po czerwonym, wytrawnym winie z regionu Bordeaux, beczki pochodzącej od jednego z producentów win klasy Grand Cru. W beczce tej whisky spędziła niemal dwa lata. Edycja pochodząca z pojedynczej beczki, limitowana do 399 butelek. Bez barwienia karmelem, bez filtrowania na zimno.

Aromat: letnie owoce, słodki popiół, torf.

Smak: ciepły słód o miodowym posmaku, suszone owoce, słoność.

Finisz: słodki i ziemisty, delikatne rozgrzewanie.

https://sklep-domwhisky.pl/product-pol-16335-Caol-Ila-7-letnia-D-2011-Murray-McDavid-46-0-7l.html

Murray McDavid Port Dundas 46 yesr old, D.1971 / 47,7% – Port Dundas to whisky zbożowa (single grain), pochodząca z nieczynnej już dziś destylarni w Glasgow. Zamknięto ją w 2009 roku. Pochodząca z 1971 roku, oferowana przez nas whisky dojrzewała w pojedynczej beczce po burbonie. Edycja pochodząca z pojedynczej beczki (single cask), butelkowana w postaci cask strength, limitowana do 200 butelek. Bez barwienia karmelem, bez filtracji na zimno.

Aromat: maślane toffi, bakalie, kwiaty

Smak: owocowa kruszonka, korzenność, dębina

Finisz: długi, rozgrzewająco słodki

https://sklep-domwhisky.pl/product-pol-16341-Port-Dundas-46-letni-D-1971-Murray-McDavid-47-7-0-7l.html

Murray McDavid Invergordon 30 years old, D.1987 / 54% – Invergordon to najdalej na północ położona destylarnia whisky zbożowej, usytuowana na wybrzeżu zatoki Cromarty Firth. Oferowana edycja Invergordon 1987 spędziła całe 30 lat w beczce typu butt po sherry, co jest rzadkością, jeśli chodzi o whisky zbożowe (zwykle leżakują w beczkach po burbonie). Rzadkością jest sama Invergordon butelkowana jako single grain. Niemal cała produkcja przeznaczana jest na blendy, głównie te firmowane przez Whyte & Mackay. Edycja pochodząca z pojedynczej beczki, limitowana do 550 butelek. Bez barwienia karmelem, bez filtrowania na zimno.

Aromat: lody śmietankowe, wanilia, kremowość

Smak: oleisty, maślany, owoce z kompotu

Finisz: długi, pełny

https://sklep-domwhisky.pl/product-pol-16340-Invergordon-30-letni-D-1987-Murray-McDavid-54-0-7l.html